Statický plagát a jeho využite

Využíva sa pre umiestnenie reklamy alebo iných oznamov na steny, dvere, výklady, okná, zrkadlá, barové pulty, tabule, monitory, elektrospotrebiče, nábytok a mnoho ďalších... Možnosť použiť orez na formát či tvarovaný výsek. Základ je biely alebo transparentný.

Aké sú výhody statického plagátu?

  • Drží spoľahlivo a dlhodobo (3 a viac mesiacov).
  • Rýchlo a jednoducho sa inštaluje.
  • Môže sa opakovane premiestniť.
  • Priľahne k ploche potlačenou aj nepotlačenou stranou.
  • Rýchlo a jednoducho ho odstránite. Po odstránení nezanecháva stopy.
  • Odpadnú náklady na profesionálnu inštaláciu, problémy s krivým nalepením,
  • poškodením podkladovej plochy.
  • Je recyklovateľný.

FAQ (ČASTÉ OTÁZKY)


ČO SÚ STATICKÉ PLAGÁTY?

Jedná sa o elektrostaticky nabitú fóliu, ktorá priľne takmer ku každému povrchu bez lepenia alebo pribíjania. Dodávateľ CLINGZ® materiálov pre tlač statických plagátov pre Českú a Slovenskú republiku je spoločnosť IDS Media CZ s.r.o.


AKO STATICKÉ PLAGÁTY FUNGUJÚ?

Materiál je (už pred potlačou) nabitý statickou elektrinou a náboj si uchová aj po prejazde tlačovým strojom.


Z AKÉHO MATERIÁLU SÚ STATICKÉ PLAGÁTY A SÚ RECYKLOVATEĽNÉ?
Statické plagáty sú z polypropylénu a dodávajú sa na papierovej podložke. Obe časti, podložka aj plagát, sú recyklovateľné.


DAJÚ SA PLAGÁTY PRIPEVNIŤ NA PLOCHU Z OBOCH STRÁN?
Statické plagáty priľnú k povrchu potlačenou aj nepotlačenou stranou. Aj preto ich môžete aplikovať na výlohy alebo okná zvnútra.


V AKÝCH FORMÁTOCH SA STATICKÉ PLAGÁTY VYRÁBAJÚ?
Štandardne tlačíme formáty A radu od najmenších A7 až po A0. Sme však pripravení vyhovieť Vašim individuálnym požiadavkám na väčšie alebo neštandardné formáty. Samozrejmosťou je možnosť tvarového orezu. Elegantným, ekonomickým a praktickým riešením pre veľké plochy je zloženie motívu z viacerých kusov.


MÔŽU BYŤ STATICKÉ PLAGÁTY AJ PRIEHĽADNÉ?
Áno, okrem klasického bieleho materiálu dodávame aj transparentné fólie, ktoré pôsobia na skle veľmi efektne. Indigo technológiou je navyše možné transparentné plagáty potlačiť aj bielo (napríklad pod farebnými motívmi), takže farba dobre vynikne a nepresvieti.


AKÝ TVAR MÔŽE MAŤ STATICKÝ PLAKÁT?
Statický plagát dokážeme orezať do akéhokoľvek tvaru. Zároveň je možné vyrezávať aj vo vnútri jeho plochy.


MÔŽE BYŤ STATICKÝ PLAGÁT POTLAČENÝ Z OBOCH STRÁN?
Bohužiaľ nie. Statická fólia sa nehodí na obojstrannú tlač.


NA AKÉ POVRCHY STATICKÝ PLAKÁT PRIĽNE?
Statická fólia drží najlepšie na čistom a suchom povrchu. Priľne ku sklu, kovu, drevu, plastu, tehle, omietke a mramoru. Čím hladší a čistejší povrch je, tým dlhšie a lepšie na ňom plagát bude držať. Statické plagáty nie sú vhodné na dlhodobé použitie v exteriéri.


AKÚ MÁ STATICKÝ PLAKÁT ŽIVOTNOSŤ?
Životnosť statického plagátu závisí od hladkosti a čistoty povrchu a počtu premiestňovaní. Tiež záleží na metóde tlače a rozmeru. Všeobecne platí čím väčší rozmer plagátu, tým dlhšie drží. Ofsetovou technológiou tlačené plagáty držia spoľahlivo 3-6 mesiacov.


MÔŽEM STATICKÝ PLAKÁT PREMIESTŇOVAŤ A OPAKOVANE POUŽÍVAŤ?
Výhodou statických plagátov je práve ich schopnosť premiestnenia bez akejkoľvek škody na povrchu aj na nich samotných. Častejšie premiestňovanie však môže narušiť statickú vlastnosť materiálu. Prach z okolia a mastnota z rúk pri manipulácii znižuje postupne schopnosť priľnutia.


MÔŽEM NA STATICKÉ PLAGÁTY PÍSAŤ?
Áno, biele nepotlačené plagáty môžu fungovať ako flipchart. Majú hladký lesklý povrch a pri používaní nepermanentných popisovačov ich môžete použiť aj opakovane.


MÔŽU BYŤ STATICKÉ PLAGÁTY POUŽÍVANÉ VONKU?
Statické plagáty sú primárne určené na použitie v interiéri. Silný vietor by ich mohol strhnúť. Môžu byť však použité pre krátkodobú propagáciu.


AKO DLHO TRVÁ VÝROBA STATICKÝCH PLAGÁTOV?
Pri štandardných materiáloch a rozmeroch je čas potrebný na výrobu totožný s klasickou tlačou na papier. Všeobecne platí, že ofsetovou technológiou trvá výroba vrátane dokončovacích prác približne 10 dní a pri Indigo tlači je možné výrobný čas skrátiť približne na polovicu. Pokiaľ budete potrebovať zákazku rýchlejšie, pokúsime sa Vám samozrejme maximálne vyjsť v ústrety. Praktické je rezervovať výrobu dopredu, najmä pokiaľ ide o neštandardný formát, materiál či výrezy…


NA ČO SI DÁŤ POZOR PRI PRÍPRAVE GRAFIKY A TLAČOVÝCH DÁT?
Pri tvorbe dizajnu statických plagátov majte prosím na pamäti, že pre ofsetovú tlač by atramentová hustota mala byť nižšia ako 220%. Tlač hustých atramentových farieb do rohov a na okraje plagátov môže spôsobiť ich krútenie. Kde je to možné, odporúčame pripraviť grafiku s nepotlačenými okrajmi. Indigo tlač znesie väčšiu hustotu farby, ale aj tu je dobré pri príprave návrhu myslieť na toto obmedzenie. Žiadne iné špeciálne pravidlá nie sú, platia štandardné pokyny na prípravu dát: tlačové pdf v rozlíšení min. 300 DPI, orezové značky a spady 5 mm.


STE SCHOPNÍ POMOCI S PRÍPRAVOU NÁVRHU ČI DÁT?
Áno, radi vám pomôžeme s úpravou dát, prípravou tlačových podkladov, alebo pre vás spracujeme kompletný grafický návrh.


STE SCHOPNÍ KOMPLETOVAŤ PLAGÁTY DO BALÍKOV A ZAISTIŤ DISTRIBÚCIU?
Áno, na základe dohody samozrejme zaisťujeme všetky služby spojené s kompletizáciou a distribúciou.


MÔŽU BYŤ STATICKÉ PLAGÁTY VLOŽENÉ AKO PRÍLOHA DO ČASOPISOV A NOVÍN?
Áno, statické plagáty môžu byť ručne alebo strojovo vkladané do tlačovín.


AKO POZNÁM, KTORÝ TYP MATERIÁLU A TECHNOLÓGIU TLAČE ZVOLIŤ?
Pošlite nám svoj dopyt. Kalkuláciu vyhotovíme na technológii, ktorá bude pre Vás najvhodnejšia s ohľadom na celkový náklad, počet mutácií, formát, prípadnú personalizáciu. Nezabudnite nás prosím informovať o tvarových orezoch, apod.


MÔŽEM SI STATICKÉ PLAGÁTY TLAČIŤ SÁM?
Áno, pokiaľ disponujete profesionálnou UV ofsetovou či digitálnou indigo technológiou. Obráťte sa na nás, patentovanú statickú fóliu značky ClingZ